HOME EVENTS RULES RANKINGS E-MAIL US NEWS PARTNERS ABOUT US

 

22 WUFC World Ultimate Full Contact - ONLY THE STRONG

Lamego, Portugal

 3.September.2016

Photos

Full results:


Semi-finals
-59Kg José Gonçalves (Cabo Verde) wins by TKO (Punches) at 0:41 of the 1st round João Pereira (Portugal)
-84Kg Shota Gvasalia (Georgia) wins by TKO (Punches) at 0:17 of the 1st round Milton Monteiro (Portugal)
-84Kg Tija Kimoy Stanley (St. Kitts and Nevis) wins by submission (Rear-Naked Choke) at 0:26 of the 1st round Yuri Yasuk (Ukraine)
+93Kg Denys Maksak (Ukraine) wins by submission (Rear-Naked Choke) at 3:00 of the 1st round Ulisses Morais (Portugal)


Finals
-59Kg José Gonçalves (Cabo Verde) wins by submission (Guillotine Choke) at 1:38 of the 1st round Zlatko Gadzhev (Bulgaria)
-67Kg André Araújo (Portugal) wins by retirement of the 1st round Felipe Silva (Brazil)
-72Kg Miri Sadigov (Russia) wins by KO (Punches) at 0:52 of the 1st round Patrick Fernandes (Portugal)
-84Kg Shota Gvasalia (Georgia) wins by TKO (Punches) at 2:36 of the 2nd round Tija Kimoy Stanley (St. Kitts and Nevis)
-84Kg (submission) Miguel Marinheiro (Portugal) wins by decision (points) Giullano Pereira (Braszl)
-93Kg Jonathan Casariego (Spain) wins by submission (Rear-Naked Choke) at 4:40 of the 2nd round Alexey Gotovcev (Russia)
+93Kg Dmitrii Zabolotnyi (Russia) wins by submission (Guillotine Choke) at 0:22 of the 1st round Denis Maksak (Ukraine)

National fights:

Júnior -60Kg Nelson Mantinha (Sesimbra) wins by submission (Triangle Choke) at 1:21 of the 2nd round Guilherme Batista (Sesimbra)
Júnior -65Kg Miguel Alexandre (Alcobaça) wins by submission (Guillotine Choke) at 2:04 of the 1st round Marcos Alexandre (Sesimbra)
Júnior -65Kg Ricardo Rodrigues (Viseu) wins by unanimous decision Marcos Falacho (Sesimbra)
Júnior -75Kg David Sousa (Alcobaça) wins by abandonment

 

21 WUFC World Ultimate Full Contact - ONLY THE STRONG

Lamego, Portugal

 29.August.2015



PHOTOS


Full results

Ultimate Full Contact 3r X 5’

-61Kg
Winner: Andranik Ashugyan by abandonment

-66Kg
Winner: Fekipe Silva (Brazil) by abandonment

-84Kg Semi-final
Artur Guseynov (Russia) Vs Alberto Matos (Portugal)
Winner: Artur Guseynov by abandonment at the start of second round.

-77Kg
Vitaliy Kalynyuk (Portugal) Vs André Araujo (Portugal)
Winner: Vitaliy Kalynyuk by submission (Rear-Naked Choke) at 0:54 of the first round

-70Kg
Oscar Nave (Portugal) Vs Osvaldo Sousa (Angola)
Vencedor: Oscar Nave by TKO (Punches) at 0:33 of second round

Final -84Kg
Artur Guseynov (Russia) Vs Paulo Durão (Portugal)
Winner: Artur Guseynov by TKO (Punches) at 1:75 in first round

 

Full Contact 5x2

 

-63Kg
Samir El Quaissi l'kima (Spain) Vs Guillaume Bernard (France)

Winner: Samir El Quaissi l'kima by KO (Back Kick) at second round

Full Contact with LowKick 3x2

 

-68Kg
Anaís Bernardo (Portugal) Vs Bellod Marine (France)

Winner: Anaís Bernardo by points


Full Contact K-1 rules 3x3

 

-63Kg

Guillaume Bernard (France) by abandonment

 

-83Kg

Daniel Frigola (Spain) Vs Alberto Matos (Portugal)

Winner: Daniel Frigola

-88Kg

Ezequiel González (Argentina) Vs Artur Guseynov (Russia)

Winner: Ezequiel González
 

20th WUFC World Ultimate Full Contact - ONLY THE STRONG

Lamego, Portugal

 24.August.2014

 

PHOTOS

VIDEOS

 

Results:

Ultimate Full Contact 3r X 5’

-78,5Kg Gasbula Ismailov (Republic of Dagestan - Russia) wins by submission (Rear-Naked Choke) at 3’28 of the 2nd round Hyago Batista (Brazil)

+91,5Kg Kamal Magomedov (Republic of Dagestan - Russia) wins by submission (Guillotine Choke) aos 45’’ of the 1st round Djabrailov Muhammad (Iran)
Kamal Magomedov (Republic of Dagestan - Russia) became WUFC World Champion +91,5Kg

-72,5Kg Abdula Dadaev (Saint Petersburg - Russia) wins by submission (Armbar) at 1’07 of the 1st round Alim Cherkesov (Republic of Dagestan - Russia)
Abdula Dadaev (Saint Petersburg - Russia) became WUFC World Champion -72,5Kg

-84,5Kg Murtuz Sulejmanov (Republic of Dagestan - Russia) wins by medical decision (face cut) at 1’30 of the 1st round Alberto Matos (Portugal)
Murtuz Sulejmanov (Republic of Dagestan - Russia) became WUFC World Champion -84,5Kg

-78,5Kg Tashuev Rustam (Kabardino-Balkaria republic - Russia) wins by medical decision (knee injury) Gasbula Ismailov (Republic of Dagestan - Russia)
Tashuev Rustam (Kabardino-Balkaria republic - Russia) became WUFC World Champion -78,5Kg

-65,8Kg Saramazan Chupanov (Republic of Dagestan - Russia) wins by points Oscar Nave (Portugal)
Saramazan Chupanov (Republic of Dagestan - Russia) became WUFC World Champion -65,8Kg

-61,5Kg Match nulo between Zlatko Gadzhev (Bulgaria) and Pedro Araújo (Portugal)

Full Contac K-1 Rules 3r X 3’

-65,8Kg Oscar Nave (Portugal) wins by points Dylan Vidal (France)
Oscar Nave (Portugal) became WUFC World Champion -65,8Kg

Match nulo between Kévyn Bro (France) and Luís Neves (Portugal)
Kévyn Bro (France) became WUFC World Champion -55Kg
Luís Neves (Portugal) became WUFC World Champion -61,5Kg

-91,5Kg Kévin Bavelard (France) wins by points João Águas (Portugal)
Kévin Bavelard (France) became WUFC World Champion -91,5Kg

Full Contact 3r X 2’
-65Kg Match nulo between Anais Bernardo (France) and Isabel Almeida (Portugal)

 


19th WUFC World Ultimate Full Contact - Lamego, Portugal

 24.August.2013

PHOTOS

VIDEOS

FULL RESULT
Ultimate Full Contact

 ¼ FINALS

-63,5Kg

Oscar Nave (Portugal) wins by points Yanko Vasyl (Ukraine)

Kanguichev Mickael (France) wins by points Sotnichenko Vasyl (Ukraine)

Magomed Biboulatov (France) wins by submission at 3’08 (Triangle Choke) Magomedrasul Omarov (Russia)

 

-69Kg

Isaev Valid (France) wins by submission (Rear-Naked Choke) at 3’42 Halushko Semen (Ukraine)

Bozhyk Oleg (Ukraine) wins by TKO at 35 Edi Vicente (Portugal)

Dolishnii Oleksandr (Ukraine) wins by submission (Rear-Naked Choke) at 5’34Miguel Angel (Spain)

Kosianenko Vladislav (Ukraine) wins by submission (Guillotine Choke) at 1’22 Richard Fabien (France)

 

½ FINALS

- 63,5 Kg Junior

Abel Chikano (Spain) wins by give up John Wiseby (Sweden)

 

-59Kg

Tytarenko Taras (Ukraine) wins by TKO at 7’11 Kamil Isaev (Russia)

Kurban Gadzhiev (Russia) wins by TKO at 2’34 Pedro Araújo (Portugal)

 

-63,5 Kg

Oscar Nave (Portugal) wins by points Pedyna Artem (Ukraine)

Magomed Biboulatov (France) wins by submission (Armbar) at 3’37 Kanguichev Mickael (France)

 

-69Kg

Isaev Valid (Chechnya) wins by points Bozhyk Oleg (Ukraine)

Kosianenko Vladislav (Ukraine) wins by TKO at 1’53 Dolishnii Oleksandr (Ukraine)

 

-75 Kg

Eduard Bohachuk (Ukraine) wins by KO at 1’58 Vitor Peligro (Brazil)

 

-84,5 kg

Kleber Bagunça (Brazil) wins by give up Rafael Silva (Portugal)

Sultan Aliev (Rep. Dagestan) wins by TKO at 2’22 Kiiko Viktor (Ukraine)

 

FINALS

- 63,5 Kg Junior

Holovatyi Bohdan (Ukraine) wins by KO at 3’48 Abel Chikano (Spain)

 

-59Kg

Kurban Gadzhiev (Russia) wins at 3’12 Taras Tytarenko (Ukraine)

 

-63,5Kg

Magomed Biboulatov (Chechnya) wins by points Oscar Nave (Portugal)

 

-69Kg

Isaev Valid (France) wins by submission at 5’10 Kosianenko Vladislav (Ukraine)

 

-75Kg

Bohachuk Eduard (Ukraine) wins by give up Ricardo Ferreira (Portugal)

 

-78,5Kg

Nykyforets  Heorhiy (Ukraine) wins by submission Hrynchuk Mykola (Ukraine)

 

-84,5Kg

Sultan Aliev (Rep. Dagestan, Russia) wins by KO at ’28 Kleber Bagunça (Brazil)

 

-88,5Kg

Gadzhi Gadzhiev (Russia) wins by give up Damien Laurent (Belgian)

 

-91,5Kg

Alikhan Magomedov (Rep. Dagestan, Russia) wins by submission (leg lock) at 1’26 Yaroslav Zakharov (Ukraine)

 

+91,5 Kg

Artem Savchuk (Ukraine) wins by points Vladimir Shemarov (Ukraine)

 

K – 1 RULES

½ FINALS

-63,5Kg

Shamil Guseynov (Russia) wins by KO in 1st round Liam Simons (United Kingdom)

 

-84,5 Kg

Bley Louis (France) wins by TKO in 2nd round Muslim Gadzhiev (Russia)

 

FINALS

-65Kg Junior

John Wiseby (Sweden) wins by points Zlatko Gadzhev (Bulgaria)

 

-72,5Kg Junior

Ben Holcroft (United Kingdom) wins by points Kosianenko Vladislav (Ukraine)

 

-57 Kg

Tibi Micuda (Romania) wins by give up Luc Janssens (Belgian)

 

-59Kg

Peter Georgio (United Kingdom) wins by medical decision in 2nd round Tibi Micuda (Romania)

 

-63,5Kg

Shamil Guseynov (Russia) wins by medical decision in 2º round Oscar Nave (Portugal)

 

-69Kg

Edi Vicente (Portugal) wins by KO in 2º round Oscar Roko (Spain)

 

-75Kg

Jay Bimpson (United Kingdom) wins by KO in 1st round Ricardo Ferreira (Portugal)

 

-84,5Kg


Bley Louis (France) wins by points Daz Keaton (England)

 

-88,5Kg

Zakharov Yaroslav (Ukraine) wins by KO in 1st round Alikhan Magomedov (Russia)

 

Kickboxing Rules

 

FINALS

-63,5Kg

Chako Sargsyan (Armenia) wins by points Kurban Gadzhiev (Russia)

 

Submission Rules

 

¼ FINALS

 

-75kg

Miguel Arribas (Spain) wins by submission at 3’06 (Triangle Choke) Mihitaev Chiraman (Russia)

 

½ FINALS

 

-75Kg

Javier Fuentes (Spain) wins by give up Ricardo Ferreira (Portugal)

Miguel Arribas (Spain) wins by submission at 1’10 (armlock) José Inácio Braw (Brazil)

 

-84,5Kg

Kiiko Viktor (Ukraine) wins by points Alexandre Ari (Spain)

 

FINALS

 

-75kg

Miguel Arribas (Spain) wins by give up Javier Fuentes (Spain)

 

-84,5Kg

Kiiko Viktor (Ukraine) wins by give up Gadzhi Gadzhiev (Russia)

 

-88,5 Kg

Valdir Kabeza (Brazil) wins by give up Aslan Sultan (Russia)


2nd Round of 18th WUFC - Portugal 2012

15 September.2012

Associação Full Contact Viseu

 

PHOTO GALLERY

VIDEOS

 


-57Kg
ANDRANIK ASHUGYAN (Russia) becomes WUFC World Champion 2012 defeating by submission (arm lock) at 7:32’over Mrtin Gabriel Rodriguez (Argentina)


-67Kg
DANIEL ALVAR (Argentina) becomes WUFC World Champion 2012 defeating by submission (rear neck chock) at 2:15’ over ILLYA POPOV (Portugal)


-55Kg
MARTIN GABRIEL RODRIGUEZ (Argentina) becomes WUFC World Champion 2012 by medical decision over JEFF HUDSON (UK)

 

 

18th WUFC World Ultimate Full Contact

25 August.2012

Portugal

Cais de Baixo, Régua - Douro (World Heritage)

 

PHOTO GALLERY

VIDEOS

 

Finals bouts

Submission (1 round of 7 minutes) 1x 7

-75Kg - Giulliano Pereira (Spain) vs Ricardo Ferreira (Portugal)

Winner: Giulliano Pereira by submission "leg lock" at 1:00

 

Ultimate Full Contact / Free Fight (1x10)

 -63.5 Kg - Anderson Cruz (Brazil) vs Gadzi Hanipaev (Republic of Dagestan)

Winner: Gadzi Hanipaev by KO "punch" at 1:39 "

 

-69kg - Andriy Mytrofanov (Ukraine) vs. Eduard Bohachuk (Ukraine)

Winner: Andriy Mytrofanov by Technical KO at 1:19 "

 

-72.5 Kg - Mihitaev Chiraman (Russia) vs Dolishniy Oleksandr (Ukraine)

Winner: Mihitaev Chiraman by decision "points"

 

+84.5 Kg - Divino Rui (Brazil) vs Sliusarchuck Igor (Ukraine)

Winner: Igor Sliusarchuck by KO "middle kick" at 6:29 "

 

-78.5 Kg - Pikhunyk Taras (Ukraine) vs Ayub Gimbatov (Republic of Dagestan)

Winner: Ayub Gimbatov by submission "rear neck chock" at 5:36 "

 

-84.5 Kg - Rafael Silva (Portugal) vs Gutsul Stas (Ukraine)

Winner: Rafael Silva by submission "neck chock" to 2:57 "

 

Pugilato (5x3)

-69kg - Oscar Nave (Portugal) vs Edi Vicente (Portugal)

Winner: Edi Vicente by decision "points"

 

K1 (3x3)

-67Kg - Edi Vicente (Portugal) vs Gadzi Hanipaev (Republic of Dagestan)

Winner: Edi Vicente by KO "knee strike" at 2:25 "

 

Quarter and Semi finals bouts

 

Ultimate Full Contact / Free Fight

-72.5 Kg - Dolishniy Oleksandr (Ukraine) vs Kurbanali Abdusalamov (Republic of Dagestan / Russia)

Winner: Oleksandr Dolishniy by submission "chock neck" at 5:16 "

 

-63.5 Kg - Anderson Cruz (Brazil) vs Oscar Nave (Portugal)

Winner: Anderson Cruz by submission "neck chock" at 2:43 "

 

-84.5 Kg - Rafael Silva (Portugal) vs Tokarev Oleksandr (Ukraine)

Winner: Rafael Silva by submission "rear neck chock " at 3:40 "

 

+84.5 Kg - Kleber Rodriguez (Spain) vs Sliusarchuk Igor (Ukraine)

Winner: Igor Sliusarchuk by Technical KO at 4:10 "

 

-72.5 Kg - Mihitaev Chiraman (Russia) vs. Eduard Bohachuk (Ukraine)

Winner: Mihitaev Chiraman by submission "rear neck chock " at 4:46 "

 

-72.5 Kg - Anton Blank (Ukraine) vs Dolishniy Olexandr (Ukraine)

Winner: Dolishniy Olexandr  by decision "points"

 

Pugilato

-69kg - Luís Neves (Portugal) vs Edi Vicente (Portugal)

Winner: Edi Vicente by decision  "points"

 

-69kg - Oscar Nave (Portugal) vs Capatina Alexandru (Moldova) 

Winner: Oscar Nave by decision "points"

 


17th WUFC World Ultimate Full Contact - Feira S. Mateus

27 August.2011

Viseu - Portugal

 

 

PHOTO GALLERY

VIDEOS

 

Official Results: 
Semi-finals 
Ultimate Full Contact 1X10


-77kg 
Boulvin Ludo (Belgium) defeated Burla Mykola (Ukraine) by submission (arm-triangle choke) at 0:48 

-63Kg 
Odnorog Ievgenii (Ukraine) defeated Larcin Kriss (Belgium) by submission (rear naked choke) at 1:48 

Pedyma Artem (Ukraine) defeated Anderson Cruz (Brazil) by points 

-73kg 
Sapa Taras (Ukraine) defeated Zahubynoha Ivan (Ukraine) by technical knockout at 7:06 

-77kg 
Thiago Bel (Brazil) defeated Pikhunyk Taras (Ukraine) by points 

+83 Kg 
Sliusarchuk Igor (Ukraine) defeated Divino Rui (Portugal) by forfeit to 7:37 

Shemarov Volodymyr (Ukraine) defeated Kleber Bagaunça (Brazil / Spain) by points 

Junior 1x7 

-65Kg 
Kulish Pavlo (Ukraine) defeated Glykh Taras (Ukraine) by technical knockout (strikes) at 4:12 

+70 Kg 
Matheus Senna (Brazil) defeated Mertvyachenko Bogdan (Ukraine)by points 

Kristian Amaiefulie (Ukraine) defeated Ricardo Santos (Portugal) by submission (Armlock) at 0:39 

K-1 rules 3X3 

-74kg 
Sapa Taras (Ukraine) defeated Lino Moreira (Portugal) by technical knockout at 2:52 

+86Kg 
Sliusarchuk Igor (Ukraine) defeated Miguel Calero (Spain) by points 

Final 
Ultimate Full Contact 1X10


-63Kg 
Odnorog Ievgenii (Ukraine) defeated Pedyna Artem (Ukraine) by technical knockout at 6:27 

-73kg 
Boulvin Ludo (Belgium) defeated Sapa Taras (Ukraine) by submission (arm-triangle choke) at 5:57 

-77kg 
Thiago Bel (Brazil) won by forfeit over Teddy Janssens (France).


-83kg 
Rafael Silva (Portugal) defeated Michael Wiatko (Belgium) by Submission (Guillotine) at 2:01 
 

+83Kg 
Shemarov Volodymyr (Ukraine) defeated Sliusarchuk Igor (Ukraine) by submission (Armlock) at 0:33 
 

Junior 1x7 

-65Kg 
Kulish Pavlo (Ukraine) defeated Oscar Nave (Portugal) by points in extra round. 
 

-70Kg 
Tanshyn Artem (Ukraine) won by giving up of his opponent. 

+70Kg 
Mattheus Senna (Brazil) defeated Amaiefulie Kristian (Ukraine) by technical knockout at 3:00. 

K1 rules 3x3 

-63Kg 
Vardan Mnatsakanyan (Armenia) vs. Oscar Nave (Portugal) Unrealized (no contest). 

-74kg 
Ruslan Shimansky (Portugal / Russia) won by forfeit over Sapa Taras (Ukraine). 

Full Contact w/ Lowkick 5x2


+86Kg 
Sliusarchuk Igor (Ukraine) defeated Divino Rui (Portugal) by giving up at second round

Pugilato 5x2


-70Kg 
Alexandru Capatina (Portugal / Moldova) defeated Tanshyn Artem (Ukraine) by points.

 

 


16th WUFC World Ultimate Full Contact - Feira S. Mateus

04 September.2010

Viseu - Portugal

 

 

PHOTO GALLERY

VIDEOS

 

Finals:

-59kg Amir Albazy (Sweden) wins by KO at 3:00 Bagandov Murada (Dagestan Rep.)

-63kg Óscar Nave (Portugal) wins by KO at 2:28 of Round 3 (2nd Extra Round) Rustan Magomedov (
Dagestan Rep.)

-67kg Omid Albazy (Sweden) wins by points Ibraginov Azai (Russia)

-85kg Matheus Senna (Brazil) wins by forfeit at 2:42 Nurmagomedov Islam (Dagestan Rep.)

-60kg Anderson Cruz (Brazil) wins by submission at 3:50 Zhantsaev Rizvan (Russia)

-65kg Raberg Olle (Sweden) wins by submission at 2:15 Hasslung Peer (Sweden)

-70kg Jamal Magomedov (Dagestan Rep.) wins by points Kurbanali Abdusalamov (Russia)

-78kg Aushev Mukhamed (Russia) wins by KO at 3:07 Imanali Gamzathanov (Dagestan Rep.)

-84kg Rafael Silva (Portugal) wins the points Martin Lavin (Sweden)

-93kg Tlisov Arsen (Russia) wins by submission at 2:17 Osmanov Abakar (Russia)

+93kg Danish Serhiy (Ukraine) wins by KO at 2:30 Sliusarchuk Igor (Ukraine)

-63kg Vardan Mnatsakanyan (Armenia) wins by points Luis Neves (Portugal)

-73kg Aliev Shamil (Dagestan Rep.) wins by KO at 1:30 Humberto Jose Toro (Venezuela)

-80kg Galbac Magomedzagidov (Rep. Dagestan) wins by forfeit Julio Garcia (Spain)

-60kg Ashugyan Andranik (Russia) wins by points Samuel Alm (Sweden)

Semi - Finals

-67kg Omid Albazy (Sweden) wins by submission at 1:08 Murtuza Aliev (Dagestan Rep.)

-73kg Aliev Shamil (Dagestan Rep.) wins by forfeit Fetsyk Nasar (Spain)

-60kg Zhantsaev Rizvan (Russia) wins by submission at 4:54 Samuel Alm (Sweden)

-65kg Raberg Olle (Sweden) wins by points Timur Valiev (Dagestan Rep.)

-70kg Jamal Magomedov (Dagestan Rep.) wins by points Liezhniev Andrii (Ukraine)

-70kg Kurbanali Abdusalamov (Dagestan Rep.) wins by submission at 2:20 Kalynyuk Vitaliy (Portugal)

-78kg Aushev Mukhamed (Russia) wins by submission at 2:39 Korobeynikov Dmitry (Russia)

-78kg Imanali Gamzathanov (Dagestan Rep.) wins by points Pikhunyk Taras (Ukraine)

-84kg Martin Lavin (Sweden) wins by points Galbac Magomedzagidov (Dagestan Rep.)

-84kg Rafael Silva (Portugal) wins by points Bagautdin Sharaputdinov (Dagestan Rep.)

-93kg Tlisov Arsen (Russia) wins by KO at 2:19 Divino Rui (Portugal)

Quarter Finals

-70kg Jamal Magomedov (Dagestan Rep.) wins by submission at 4:51 Jimmi Jensen (Sweden)

-70kg Liezhniev Andrii (Ukraine) wins by submission at 0:44 Alvar Daniel (Argentina)

 

-70Kg Kurbanali Abdusalamov (Dagestan Rep.) wins by submission at 1:13 Elfver Stefan (Sweden)

-78kg Aushev Mukhamed (Russia) wins by submission at 3:12 Bekir Karan (Sweden)

 

Results by Teams:

1º Dagestan Team, FightZone Stockholm / Check Mat

2º Loio Team

3º ProFC / Peresvet, PLP / Pro Pankration, Peresvit / Ukraine Free Fight, Fight Legion, Chute Boxe, Hombu Dojo, Team Senna.

4º Union LatinoAmericana

 


Results of the

15th WUFC World Ultimate Full Contact - Feira S. Mateus

22nd August.2009

Viseu - Portugal

 

PHOTO GALLERY

VIDEOS

 

¼ Finals:

 

Ultimate Full-Contact (1Rd x 10 min):

-61,5 Kg

Sarkerov Aliar – Russia wins by submission at 1:12 sec. over Baragunov Asker – Russia

Pekov Marat – Russia wins by submission at 3:21 sec. over Shihdzhamalov Ashurbek – Dagestan Rep.

Mambetov Rinat – Russia wins by submission at 7:28 sec. over Samuel Alm – Sweden

 

-70 kg

Khotov Zalim – Russia wins by submission at 4:40 sec. over Khadziev Bekkhan - Russia

 

-78 Kg

Abasov Bagautdin – Russia wins by decision over Eriksson Sebastian – Sweden

Khatefov Timur – Russia wins by TKO at 9:38 sec. over Mancha Kleyton – Brazil

Boguslavskiy Viktor – Ukraine wins by TKO over Klingsell Fredrik – Sweden

Saadulaev Magomed – Dagestan Rep. wins by submission at 1:22 sec. over Kardanov Anzor – Russia

 

½ Finals:

 

Ultimate Full-Contact (1Rd x 7 min):

-58 kg Junior

Albazi Amir – Sweden wins by submission at: 59 sec. over Kylish Pavlo – Ukraine

 

Ultimate Full-Contact (1Rd x 10 min):

-61,5 Kg

Sarkerov Aliar – Russia wins by KO at 3:50 sec. over Sergiu Ghilescu – Moldova

Pekov Marat – Russia wins by submission at 4:20 sec. over Mambetov Rinat – Russia

 

-70 kg

Kalabekov Maratbek– Dagestan Rep. Wins by submission at: 28 sec. over Teuvazhukov Ratmir – Russia

Khotov Zalim – Russia wins by decision over Pihynuk Taras – Ukraine

 

-78 Kg

Abasov Bagautdin – Russia wins by decision in extra roud over Khatefov Timur – Russia

Saadulaev Magomed – Dagestan Rep. Wins by submission over at 7:35 sec. Boguslavskiy Viktor – Ukraine

 

-85 kg

Rafael Silva – Portugal wins by decision over Martin “Hooligan” Lavin – Sweden

Bruno Silva – Portugal wins by TKO at 9:14 sec. over Khalmurziev Mukhamed – Russia

 

-91 Kg

Magomedov Mayindur – Dagestan Rep. Wins by TKO at 4:46 sec. over Divino Rui – Portugal

Aliev Sultan – Russia wins by TKO over Deivinson Bastos – Brazil

 

+91 kg

Kamutaev Marat – Russia wins by TKO at: 42 sec. over Jesus Moya – Spain

Yusopov Ismail – Dagestan Rep. Wins by TKO at 1:59 sec. over Walmor Palito – Brazil

 

Finals:

 

Ultimate Full-Contact (1Rd x 7 min):

 

-58 kg Juvenil

Albazi Amir – Sweden wins by TKO at 3:35 sec. over André Batista – Portugal

 

-58 Kg Junior

Murmagomedov Said – Dagestan Rep. Wins by submission over Oscar Nave – Portugal

 

-62 Kg Junior

Tanshyn Artem – Ukraine wins by submission at 1:53 sec. over Gadzhi Hanipaev – Dagestan Rep.

 

-74 Kg Junior

Pavlush Anton – Ukraine wins by submission at 3:11 sec. over Vitaliy Kalynyuk – Portugal

 

Full-Contact K1 rules (3Rds x 3 min):

 

-74 Kg Junior

Danny Price – England wins by TKO at 2.03 sec. over Vitaliy Kalynyuk – Portugal

 

-63,5 Kg

Gadzhiev Magomed – Dagestan Rep. Wins by decision in extra round over Darren O’Connor - England

 

-66 Kg

Robbie Horton – England wins by decision over Zurab Aliev – Dagestan Rep.

 

-69 Kg

Korobeynikov Dmitriy – Russia wins by decision over Khadziev Bekkhan - Russia

 

Full-Contact rules (5Rds x 2 min):

 

-75 kg

Alibulatov Artur – Dagestan Rep. Wins by decision over Júlio Sanchez – Spain

 

Ultimate Full-Contact (1Rd x 10 min):

 

-61,5 Kg

Pekov Marat – Russia wins by submission at 2:10 sec. over Sarkerov Aliar – Russia

 

-70 Kg

Kalabekov Maratbek– Dagestan Rep. Wins by submission at: 42 sec. over Khotov Zalim – Russia

 

-78 Kg

Saadulaev Magomed – Dagestan Rep. Wins by submission at 3:16 sec. over Abasov Bagautdin – Russia

 

-85 Kg

Rafael Silva – Portugal wins by decision over Bruno Silva – Portugal

 

-91 Kg

Aliev Sultan – Russia wins by decision over Magomedov Mayindur – Dagestan Rep.

 

+91 Kg

Kamutaev Marat – Russia wins by give up over Yusopov Ismail – Dagestan Rep.


Results of the

14th WUFC World Ultimate Full Contact - Feira S. Mateus

22nd August.2008

Viseu - Portugal

 

 

PHOTO GALLERY

VIDEOS

 

63 kg

¼ Finals:

Saakyan Karen (Azerbaijão) defeat Joaquim Rodrigues (Portugal) by TKO at 2:40.

½ Finals:

Ghilescu Sergiu (Moldova) defeat Saakyan Karen (Azerbaijan) by TKO at 9:50.

Liezhniev Andrii (Ukraine) defeat Ashugyan Andranik (Russia) by submission at 0:50.

Final:

Liezhniev Andrii (Ukraine) become World Champion defeating Ghilescu Sergiu (Moldova) by TKO at 3:19.

 

- 72 kg

¼ Finals:

Mytrofanov Andrii (Ukraine) defeat Laurent Goupil (France) by submission at 3:57

½ Finals:

Tashuev Rustam (Russia) defeat Mytrofanov Andrii (Ukraine) by submission at 4:02

Nicolas Bertolo (France) defeat Samanyuk Yuriy (Ukraine) by submission at 4:10

Finals:

Tashuev Rustam (Russia) become World Champion defeating Nicolas Bertolo (France) by TKO at 3:11

 

- 78 kg

Eliminatory:

Sergey Verdesh (Russia) defeat Cyrille Crochet (France) by submission

¼ Finals:

Sergey Verdesh (Russia) defeat Nykyforets Heorhiy (Ukraine) by KO at 3:45

Boulvin Ludo (Belgium) defeat Jani Maurício (Portugal) by submission at 0:55

Kalabekov Maratbek (Dagestan Rep.) defeat Avakyan Artur (Armenia) by submission at 0:22

Zahubynoha Ivan (Ukraine) defeat Eduardo Lopes (Portugal) by submission at 1:47

½ Finals:

Sergey Verdesh (Russia) defeat Boulvin Ludo (Belgium) by TKO at 2:10

Kalabekov Maratbek (Dagestan Rep.) defeat Zahubynoha Ivan (Ukraine) by KO at 3:53

Final:

Kalabekov Maratbek (Dagestan Rep.) become World Champion defeating Boulvin Ludo (Belgium) by KO at 00:14

 

- 85 kg

Eliminatory:

Kinslow Carl (Inglaterra) defeat Bruno Silva (Portugal) by giving up

Bastos Deivisson (Brasil) defeat Luís Silva (Portugal) by KO at 00:37

Radgabov Islam (Dagestan Rep.) defeat Shemarov Volodymyr (Ukraine) by submission

¼ Finals:

Zakaryan Ishkhan (Armenia) defeat Kinslow Carl (England) by submission at 2:12

Boguslavskyi Viktor (Ukraine) defeat Bastos Deivisson (Brazil) by KO at 5:30

Damien Berteaux (Belgium) defeat Radgabov Islam (Dagestan Rep.) by submission at 2:59

Sergey Kornev (Russia) defeat Rafael Silva (Portugal) by declassification at 4:29

½ Finals:

Zakaryan Ishkhan (Armenia) defeat Boguslavskyi Viktor (Ukraine) by submission at 2:16

Sergey Kornev (Russia) defeat Damien Berteaux (Belgium) by submission at 00:37

Final:

Sergey Kornev (Russia) become World Champion defeating Zakaryan Ishkhan (Armenia) by points

 

+ 85kg

¼ Finals:

Liadovyi Denys (Ukraine) defeat Terguev Surakat (Dagestan Rep.) by KO at 2:53

Magomed Umarov (Russia) defeat Divino Rui (Brazil) by giving up

½ Finals:

Sultanov Ahmet (Russia) defeat Liadovyi Denys (Ukraine) by submission at 1:40

Magomed Umarov (Russia) defeat Danish Serhiy (Ukraine) by KO at 5:17

Final:

Sultanov Ahmet (Russia) become World Champion defeating Magomed Umarov (Russia) by submission at 3:25

 

- 58 kg Junior

Eliminatories:

André Batista (Portugal) defeat Tomás Lopes (Portugal) by points

Óscar Nave (Portugal) defeat Hanipaev Gadzhi (Dagestan Rep.) by points

Final:

Óscar Nave (Portugal) become World Champion defeating André Batista (Portugal) by points

 

- 75 kg Junior

Final:

Magomedkerimov Magomed (Dagestan Rep.) become World Champion defeating Kalynyuk Vitaliy (Portugal) by submission at 2:50

 

K-1 Rules -88 kg

Final:

Stephane Susperregui (France) become World Champion defeating Avakyan Artur (Russia) by KO at 00:33

 

Full-Contact Rules -59 kg

Final:

Batraev Aselider (Dagestan Rep.) become World Champion defeating Luís Neves (Portugal) by points


Results of the

13th WUFC World Ultimate Full Contact - Feira S. Mateus

25th August.2007

Viseu - Portugal

 

 

PHOTO GALLERY

VIDEOS

 

-60Kg
Semi-Final: Vivier Gregory (Sweden) defeat 
Larry Ouali (France)
 

Final: Ashugyan Andranik (Russia) become World Champion defeating Vivier Gregory (Sweden)

-65Kg
Semi-final: Khanipaev Usman (Dagestan Rep.) defeat Philipe Santos (Brazil)
 

Final: Michal Harmsmid (Czech Rep.) become World Champion defeating Khanipaev Usman (Dagestan Rep.)

-75 Kg 
Eliminatory: Sandro Nobrega (Portugal) defeat Dinauta Anthony (Italy)
 

Semi-final:Bektemirov Aslan (Dagestan Rep.) defeat Sandro Nobrega (Portugal)
 

Semi-final: Benchadi Cherif (France) defeat Aurio Teixeira (Brazil)
 

Final: Bektemirov Aslan (Dagestan Rep.) become World Champion defeating Benchadi Cherif (France)

-85Kg 
Semi-final: Bektemirov Medzid (Rep. Dagestan) defeat Jaroslav Poborsky (Czech Rep.) 
 

Final: Bektemirov Medzid (Dagestan Rep.) become World Champion defeating Divino Rui (Brazil)

-95Kg 
Final: Raslov Salimogery (Rep. Dagestan) become World Champion defeating Bruno Fernandes (Portugal)


+100Kg / Absoluts

Semi-final: Gonçalo Salgado (Portugal) deafeat João Rodrigues (Portugal)
 

Final: Magomedov Shamil (Dagestan Rep.) become World Champion defeating Gonçalo Salgado (Portugal)

 

International Fights:

Thai Full-Contact: Phil Melia (England) defeated Cedric Marin (Switzerland)

 

Full-Contact 5x2: Fernando Soares (Portugal) defeated David Uberti (Italy)

 

Full-Contact w/low kicks: Agostinho Miguel (Angola) defeated Marc McDononald (England)

 

Full-Contact 3x2: the following fighters became champions:

- Vitaliy Kalynyuk (Ukraine)

- Luis Neves (Portugal)

- Illya Popov (Ukraine)

- Oscar Nave (Portugal)

- André Batista (Portugal)

 

April 14th and April 21st

-68Kg Bout

Luis Neves (Portugal) wins on points over Jeremy Caillol (France)

Neves becomes WUFC European Full Contact Champion.

-56Kg Bout

Elodie Sousa (France) wins on points over Sandra Ernano (Portugal)

Sousa becomes WUFC World Full Contact Champion.

-85Kg Bout

Divino Rui (Brazil) wins by disqualification over Marcelo Barreira (Brazil)

Rui becomes WUFC International Prestige Ultimate Full Contact Champion.

-80Kg Bout

Manu Garcia (Spain) wins by submission (rear naked choke) over Fernando Soares (Portugal)

Garcia becomes WUFC European Ultimate Full Contact Champion.


Results of the

12nd WUFC World Ultimate Full Contact - Feira S. Mateus

19th August.2006

Viseu - Portugal

 

 

PHOTO GALLERY

VIDEOS

 

-63Kg

Eliminator

Ashugyan Andranik (Russia) wins by submission at 2:48 over Michal Hamrsmid (Czech Republic)
 

Semifinal

Sergiu Ghilescu (Moldova) wins by Knockout at :48 over Vincent Deving (France)
 

Semifinal
Ashugyan Andranik (Russia) wins by submission at 2:25 over Joaquim Rodrigues (Portugal)

Final

Sergiu Ghilescu (Moldova) wins by Knockout at 6:57 over Ashugyan Andranik (Russia)

World Lightweight Champion: Sergiu Ghilescu (Moldova)

 

-73Kg

Eliminator

Zharkov Igor (Russia) wins by submission at 2:00 over Pedro Sousa (Portugal)

Semifinal

Papusha Volodymyr (Ukraine) wins by submission over Kolyan Edgar (Russia)

 

Semifinal
Boulvin Ludo (Belgium) wins by submission at 1:53 over Zharkov Igor (Russia)

Final
Boulvin Ludo (Belgium) wins by submission at 2:00 over Papusha Volodymyr (Ukraine)

World Welterweight Champion: Boulvin Ludo (Belgium)

 

-83Kg

Eliminator

Rafael Silva (Portugal) wins by submission at :53 over David Raymond (France)

 

Eliminator

Bruno Silva (Portugal) wins by points over Nykyforets Heorhiy (Ukraine)

Semifinal

Potapov Roman (Ukraine) wins by submission at 1:00 over Rafael Silva (Portugal)

 

Semifinal

Franck Rizzo (Monaco) wins by forfeit over Bruno Silva (Portugal)

Final

Potapov Roman (Ukraine) wins by submission at 6:14 over Franck Rizzo (Monaco)

World Middleweight Champion: Potapov Roman (Ukraine) 

-93Kg

Eliminator

Shemarov Volodymyr (Ukraine) wins by abandonment at 4:00 over Leonardo Costa (Monaco)

 

Semifinal

António Rubens (Brazil) wins by submission at 9:40 over Luís Silva (Portugal)

 

Semifinal

Shemarov Volodymyr (Ukraine) wins by points over Divino Rui (Brazil)

 

Final

António Rubens (Brazil) wins by points over Shemarov Volodymyr (Ukraine)

World Cruiserweight Champion: António Rubens (Brazil)

 

+93Kg

Final
Rafael Silva (Portugal) wins by points over Danish Sergiy (Ukraine)

 

World Heavyweight Champion: Rafael Silva (Portugal)

 

13.5.2006 

-90KG : Antonio Rubens (Brazil) vs. Claudio Pinheiro (Portugal)
Winner: Rubens

-65KG : MICHAL HAMRŠMÍD (Czech Republic) vs. Sergiu Ghilescu (Moldova)
Winner: Ghilescu

-80KG : Rafael Silva (Portugal) vs. Moula Djamel (France)
Winner: Silva

 


Results of the

11st WUFC World Ultimate Full Contact - Feira S. Mateus

10th September.2005

Viseu - Portugal

 

 

PHOTO GALLERY

VIDEOS

 

Fight 1 - 63Kg Bout

Sergiu Ghilescu (Moldova) wins by knockout at 5:47 over Sami Delbarre (France)

 

Fight 2 - 81Kg Bout

Rafael Silva (Portugal) wins by submission at 2:20 over Hassan Machmach (France)

 

Fight 3 - 81Kg Bout

Ricky Elie (England) wins by submission at 2:10 over Joao Rodrigues (Portugal)

 

Fight 4 - 71 Kg No Title Bout

Mauricio Amaro (Viseu) wins by knockout over Luis Rolo (Guarda)

Fight 5 - 55 Kg No Title Bout

-55Kg Silvino Teixeira (Portugal) wins by submission Larry Ouali (France)

 

 

FULL RESULTS OF PREVIOUS YEARS

 

 

www.ultimatefullcontact.com